free tracking

 

Altı sene evvel geride bıraktığımız 20. Yüzyıl, uluslararası ilişkiler disiplini açısından oldukça ilginç gelişmelere sahne olmuştur. Daha yüzyılın başında tarihin gördüğü en kanlı savaşlardan birincisi yaşanmış, bundan ders çıkaramayan devletler 2. Dünya Savaşının yaşanmasına engel olamamışlardır.

detaylar
M.Boran ÖZKAN

TERÖRİZM  :  TANIM VE KARAKTERiSTiK

21. yy sürecinde, dünyadaki güç dengelerinin değişimi ve uluslararası ilişkilerdeki farklılaşmaların sonucu olarak ; sıcak savaşlar yerlerini soğuk savaş metotlarına bırakmıştır.  Soğuk savaş metodu gereği olarak, ortaya çıkan bu psikolojik savaş çağı vesilesiyle, soğuk savaşın vazgeçilmez unsuru olan düşük yoğunluktaki çatışmalar (low intensity conflict) terörizm kavramını da ortaya çıkarmıştır.

detaylar
Hakan  HANLI
Uluslararası Hukuk ve Avrupa Hukuku Uzmanı, Avukat

“İYİ TERÖRİST / KÖTÜ TERÖRİST”

E. Büyükelçi Onur Gökçe anlatıyor...

“Bir ülkenin ‘terörist'i diğerinin ‘kurtuluş savaşçısı'. Yani, terörizm ve teröristler ‘iyi' ve ‘kötü' diye ikiye ayrılmış bulunmakta. Her ülke hangisi işine geliyorsa onu kullanıyor. Bunun da pek değişeceği yok.” 

detaylar
Hazırlayanlar: Güliz Öztürkmen, Başak Maraşlıoğlu
Arka Plan – Uluslararası Politika

NüKLEER DEHŞET

Dünya nükleer dehşetle 1945 yılında, II. Dünya Savaşı’nın bitiminde tanıştı. Amerika Birleşik Devletleri’nin 1945’te Japonya’nın iki gelişmiş şehri olan Hiroşima ve Nagazaki’ye attığı atom bombaları, yüzbinlerce insanın hayatına mal olmuş, bu bombaların yarattığı radyoaktif serpinti nedeni ile de daha onbinlercesi da sakat kalmıştı .

detaylar
Kemal Alp Taylan
Uluslararası İlişkiler 2. Sınıf öğrencisi

 

DIŞ POLİTİKA ENSTİTÜSÜ BAŞKANI SEYFİ TAŞHAN ANLATIYOR

"Kısa Dalga yayınlarının teşkilatlandırılması sırasında duyduğum manevi hazzı ileri yıllarda hiç unutamadığımı söylemek yerinde olur."

detaylar

Rorty'de Kamusal - Özel Alan Ayrımı

"Richard Rorty, çözümleyici felsefe geleneğinde yetişmiş olmakla birlikte, zamanla kıta felsefesi geleneğinin temel tartışmalarına yaptığı katkılarla adından sıkça söz ettiren Amerikalı felsefecidir. Rorty felsefesinde kıta felsefesinin önemli sorunlarını, çözümleyici ve pragmatist geleneğin sunduğu olanakları kullanarak özgün bir biçimde işlemektedir. Bu sunumda Rorty'nin başlıca eserlerinden Olumsallık, İroni ve Dayanışma ve Nesnellik, Görecilik ve Doğruluk'tan yararlanacağım. Öncelikle, Rorty'nin postmodern liberalizm kuramını ele aldıktan sonra, bu kuramın içinde kamusal ve özel alanın yerine göz atacağım."

detaylar

Tarihi Açıdan "KIBRIS MESELESi"

Büyükelçi Reşat Arım anlatıyor…

“Referandum sonucunda şimdiye kadar çözüm istemeyen taraf Türk tarafıymış gibi bir hava varken, bu hava dağıldı ve Türk tarafının çözüm istediği görüldü.”

detaylar

“Houston bir sorunumuz var”

“ABD'nin büyükler listesindeki dördüncü şehri.”

N.Candan Sertçeoğlu
Arka Plan – Uluslararası Politika

 

detaylar

Net Koordinat

"Nükleer Enerji Nedir?"

Uzman Kitaplık

"..."

Sinema

"YAMATO: SON MUHAREBE"

Yeşim Güvezne Arka Plan –Uluslararası Politika

Kitap İnceleme

SiLAHSIZ SAVAŞ - "Bir mücadele savaşı olarak diplomasi"

“Crescent of Crisis” (Krizler Hilali)

 

 
Dream Co. © 2005 | Gizlilik  | Kullanım Koşulları